👈 فروشگاه فایل 👉

مبانی نظری و پیشینه تحقیق اهرم مالی، شاخص‌های سودآوری و شاخص‌های نقدینگی

ارتباط با ما

... دانلود ...

مبانی نظری و پیشینه تحقیق اهرم مالی، شاخص‌های سودآوری و شاخص‌های نقدینگی

عنوان: مبانی نظری و پیشینه تحقیق اهرم مالی، شاخص‌های سودآوری و شاخص‌های نقدینگی

مشخصات فایل

تعداد صفحات

50

حجم

127/376 کیلوبایت

فرمت فایل اصلی

doc

توضیحات کامل

عنوان: مبانی نظری و پیشینه تحقیق اهرم مالی، شاخص‌های سودآوری و شاخص‌های نقدینگی

فرمت فایل: word

تعداد صفحات: 50

اساس مباحث این تحقیق و همچنین استدلال مربوط به چگونگی گزینش معیار تغییرات اهرم مالی برای بررسی و آزمون بر مبنای نظریه سلسله‌مراتب گزینه‌های تأمین مالی (نظریه تدریجی)[1] و همچنین فرضیه عدم تقارن اطلاعات[2] قرار دارد، که هر دو از الگوهای پیشرفته تأثیر ساختار سرمایه‌بر ارزش شرکت‌ها هستند، قرار دارد.

به دلیل اختلاف در هزینه‌های تأمین مالی، شرکت‌ها ترجیح می‌دهند از بدهی‌ها به‌جای انتشار سهام استفاده کنند. ازاین‌رو، بدتر شدن عملکرد عملیاتی در وهله‌ی اول خود را در افزایش بدهی یا سطح اهرم مالی (بدهی‌ها تقسیم‌بر جمع دارایی‌ها) نشان می‌دهد. لازم است خاطرنشان شود که در بحث برای هر شرکت، تغییرات در بدهی و تغییر در اهرم مالی به‌صورت مترداف به کار می‌رود؛ اما در کار تجربی، تمرکز بر تغییرات در اهرم مالی به‌جای تغییرات در بدهی به‌منظور کنترل تأمین مالی پروژه‌های جدید سرمایه‌گذاری مدنظر قرار می‌گیرد؛ چراکه برخلاف تأمین مالی برای فعالیت‌های عملیاتی، تأمین مالی برای پروژه‌های جدید سرمایه‌گذاری (رشد دارایی‌ها) باید بازده سهام را به‌طور متوسط افزایش دهد (به‌عبارت‌دیگر با بازده رابطه مستقیم دارد)؛ چراکه مدیران، پروژه‌های سرمایه‌گذاری را اجرا می‌کنند که خالص ارزش فعلی مثبتی داشته باشد (دمیتر و جین[3]، 2008).

2-3 اهرم مالی و نقدینگی

وجه نقد از منابع مهم و حیاتی هر واحد اقتصادی است. در اتخاذ بسیاری از تصمیمات مالی، جریان‌های نقدی نقشی محوری دارند. همچنین اطلاعات تاریخی مربوط به جریان وجوه نقد می‌تواند برای کنترل میزان دقت ارزیابی‌های گذشته مفید واقع‌شده و رابطه بین فعالیت‌های واحد تجاری و دریافت‌ها و پرداخت‌های آتی آن را نشان دهد. شرکت‌ها درصد معینی از دارایی‌های خود را به‌صورت نقدی نگهداری می‌کنند. علاوه بر این، تعداد زیادی از شرکت‌ها سطح دارایی‌های نقدی خود را افزایش داده‌اند (ژانگ[4]، 2011). فریرا و ویللا[5] (2004) با بررسی نسبت وجه نقد به دارایی‌های شرکت‌های اتحادیه پولی اروپا، نتیجه گرفتند که این شرکت‌ها، 15% از کل دارایی‌های خود را به‌صورت نقد یا شبه نقد نگهداری می‌کنند. باتس و همکاران[6] (2006) نیز گزارش نمودند که میانگین نسبت وجه نقد به دارایی‌های شرکت‌های صنعتی ایالات متحده از سال 1980 تا 2004 به میزان 129% افزایش‌یافته است. با توجه به ادبیات پیش‌گفته و همچنین بسیاری از مطالب دیگر، می‌توان به اهمیت روزافزون وجه نقد در شرکت‌ها پی برد. درنهایت این مدیران هستند که تصمیم می‌گیرند آیا وجه نقد بین سهامداران توزیع شود، در این تحقیق نیز به‌منظور کنترل بدهی‌هایی که در جهت رشد دارایی‌ها سرمایه‌گذاری‌های جدید ایجادشده، از تغییر در اهرم مالی به‌جای تغییر در بدهی‌ها استفاده‌شده است؛ علاوه بر آن، رشد دارایی‌ها نیز به‌طور مستقیم کنترل می‌شود (بزرگ اصل، 1384).

ممکن است تغییرات در اهرم مالی شامل اطلاعات مشابهی با معیارهای سنتی مبتنی بر سود باشد، اما حداقل دو استدلال می‌توان ارائه کرد که چرا تغییرات در اهرم مالی شامل اطلاعات سودمند اضافه‌تر و متفاوتی در مورد تغییرات در عملکرد عملیاتی است: اول اینکه اغلب اصول پذیرفته‌شده حسابداری از هزینه‌های تاریخی برای محاسبه سود استفاده می‌کند و ازاین‌رو تغییرات در عملکرد عملیاتی جاری، ضرورتاً در سود گزارش‌شده دوره جاری منعکس نیست. اما در مقابل می‌توان انتظار داشت که تغییرات جاری در اهرم مالی نشانه‌ای از تغییرات در عملکرد عملیاتی همان دوره باشد. دوم به دلیل اینکه بدهی‌ها یکی از اقلام ترازنامه است و ارزش آن‌ها به‌طورمعمول، ارزش بازاری و جاری آن‌هاست، سطح بدهی‌ها احتمالاً شامل خطاهای اندازه‌گیری کمتری نسبت به سود یا تغییرات در سود است (سینایی، 1382).

ازآنجاکه نمی‌توان به‌طور مستقیم تغییرات در سطح عملکرد عملیاتی را مشاهده کرد و از طرفی نیز انتظار می‌رود چنین تغییراتی در بازده سهام منعکس باشد، بنابراین در این تحقیق از بازده سهام به‌عنوان نشانه تغییرات عملکرد عملیاتی استفاده‌شده است.

[1] . The Pecking Order

[2] . Information Asymmetry Hypothesis

[3] . Demiter & Jain

[4] . Zhang

[5] Ferira & Vilela

[6] . Bates et al.

فهرست مطالب

 مبانی نظری اهرم مالی، شاخص‌های سودآوری و شاخص‌های نقدینگی

تغییرات اهرم مالی، مفاهیم و دیدگاه‌ها

اهرم مالی و نقدینگی

نقدینگی

وجه نقد

طبقه‌بندي‌ جريانهاي ‌نقدي‌و نحوه‌ ارائه‌ صورت ‌جريان‌ وجوه نقد

تجزیه‌وتحلیل سودآوری شرکت‌ها

تجزیه‌وتحلیل نسبت‌ها

نسبت‌های نقدینگی

سرمایه در گردش

نسبت جاری

نسبت سریع

نسبت‌های فعالیت

نسبت‌های حساب‌های دریافتنی

نسبت ‌های موجودی کالا

نسبت گردش کل دارایی‌ها

نسبت‌های اهرمی

نسبت پوشش هزینه بهره

نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام

نسبت‌های سودآوری

نسبت حاشیه سود

نسبت درآمد هر سهم (EPS)

نسبت قیمت بازار درآمد هر سهم (P/E)

نسبت‌های پرداخت سود سهام

ارزش دفتری هر سهم

مفهوم بنيادي سود

مفهوم سود در سطح ساختار ( قواعد و تعاريف)

مفهوم سود در سطح معاني ( ارتباط با واقعیت‌های اقتصادي )

مفهوم سود در سطح عمل( نحوه استفاده از آن توسط استفاده‌کنندگان):

اهمیت سود

مفهوم سودآوری

معیارهای سنجش سود

ماهیت سود تقسیمی و نقش آن :

دو نگرش مهم در مورد تصمیمات سود سهام:

ثبات و پايداري سود :

ثبات سود (سود دائمی)

مبانی نظری ارتباط اهرم مالی و سرمایه‌گذاری و سودآوری

عوامل مؤثر بر سودآوری شرکت‌های بورس

نوع صنعت

اندازهی شرکت

عمر شرکت

نسبت سرمایه به دارایی

نسبت بدهی به دارایی

هزینهی تبلیغات

ارزیابی سودآوری و نقدینگی شرکت‌ها

شاخص‌های نقدینگی:

شاخص‌های نوین نقدینگی

مزایای شاخص‌های نوین نقدینگی نسبت به شاخص‌های سنتی نقدینگی

اهرم مالی و سطح نگهداشت نقدینگی

پیشینه تحقیق

تحقیقات انجام‌شده در داخل کشور

تحقیقات انجام‌شده در سایر کشورها

منابع:

👇محصولات تصادفی👇

بازاريابي و بازسازي زيره و زرشك پاورپوینت مرکز فوریتهای پزشکی و تحلیل بیمارستان و اورژانس پاورپوینت کاشت ، داشت و برداشت سیب زمینی پرسشنامه هوش معنوی جامع بررسی معماری بناهای شهر قزوین در دوران صفوی